Technik elektroradiolog – czy zarobki za granicą przewyższają polskie stawki? Jak dokładnie wygląda sytuacja na rynku pracy w Szwajcarii? Ten piękny kraj kusi nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, lecz także wysokimi wynagrodzeniami, zwłaszcza w przypadku pracowników z branży medycznej. Dotyczy to zarówno wykwalifikowanych lekarzy, czy farmaceutów, jak i pracowników średniego szczebla, w tym techników elektroradiologii.
Zarobki elektroradiologów w kraju i za granicą
Miesięczne średnie zarobki elektroradiologów za granicą przewyższają polskie stawki. W krajowych szpitalach i placówkach medycznych osoby z odpowiednimi kwalifikacjami na poziomie szkoły policealnej mogą liczyć na pensję w wysokości od 4 000 do 5 300 PLN brutto. Niestety w wielu miejscach pensje nie przekraczają nawet 4 000 PLN. Sytuacja wygląda inaczej w kraju kantonów, gdzie doświadczeni pracownicy zatrudnieni na etacie zarabiają rocznie od 80 000 CHF do nawet 100 000 CHF (frank szwajcarski) rocznie, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę między 360 000 a 450 000 PLN. Oczywiście wypłaty różnią się w zależności od kwalifikacji i stażu pracy.
Szwajcarscy pracodawcy chętnie zatrudniają polskich medyków i osoby ze specjalistycznymi kwalifikacjami z zakresu medycyny. Dotyczy to w szczególności techników elektroradiologów wykonujących badania radiologiczne. Stawki uzależnione są m.in. od doświadczenia oraz kwalifikacji. Co więcej, większość placówek medycznych oferuje szereg benefitów, np.:
- dofinansowanie kursów podwyższających kwalifikacje,
- zniżki na transport publiczny,
- możliwość korzystania z prywatnych żłobków i przedszkoli dla dzieci pracowników.
Czy konieczna jest znajomość języka?
W Szwajcarii używa się aż 4 języków urzędowych. Przeważająca część społeczeństwa posługuje się niemieckim, oprócz tego w kantonach spotyka się francuski, włoski i romansz. Placówki medyczne wymagają najczęściej znajomości języka niemieckiego co najmniej na poziomie B2. W przypadku techników elektroradiologów wymagania zależą od placówki medycznej. Niektóre oferty pracy w szpitalach z góry zakładają zatrudnienie osób, które posługują się językiem niemieckim na poziomie B2. Część placówek chętnie poczeka na wartościowego kandydata, który jest gotowy nauczyć się języka niemieckiego. Stąd takie rozwiązania jak Academia Carenea – program szkoleniowy akredytowany przez szwajcarskie instytucje medyczne, który przygotowuje kandydatów zainteresowanych podjęciem pracy w szwajcarskiej opiece zdrowotnej również od strony językowej. W ramach programu kandydaci realizują blisko 500 godzin kursu językowego i to nieodpłatnie!
Warunki pracy elektroradiologa w Szwajcarii
Szwajcarski system opieki medycznej jest bardzo dobrze rozwinięty. Na terenie kraju funkcjonują zarówno państwowe, jak i prywatne placówki. Są to szpitale, kliniki, lokalne ośrodki zdrowia, hospicja, domy dla seniorów i niepełnosprawnych. Większość z nich może pochwalić się nowoczesnym wyposażeniem, co w przypadku pracy elektroradiologów odgrywa bardzo dużą rolę.
Do obowiązków osób zatrudnionych na tym stanowisku należy m.in. samodzielne wykonywanie i opisywanie zdjęć rentgenowskich. Co więcej, osoby, które mają dodatkowe kwalifikacje, np. przy użyciu zaawansowanych i nowoczesnych sprzętów tomografii komputerowej, mogą liczyć na wyższe stawki. Najczęściej jest to praca w systemie zmianowym.
Nostryfikacja dyplomów i możliwości podwyższania kwalifikacji
Rekrutacja personelu medycznego do placówek na terenie Szwajcarii wymaga potwierdzenia kwalifikacji. Od elektroradiologów wymaga się wykształcenia na poziomie studiów licencjackich. Nostryfikacja dyplomu uzyskanego w Polsce lub lub innym kraju EU jest przeprowadzana przez Szwajcarski Czerwony Krzyż (SRK). Proces ten jest dość złożony, może potrwać do czterech miesięcy i odbywa się całkowicie w języku niemieckim. Dlatego warto skorzystać z pomocy zaufanego partnera, np. Carenea, eksperta od bezpiecznych i odpowiedzialnych rekrutacji medycznych, który nieodpłatnie i kompleksowo wspiera elektroradiologów w sprawnej nostryfikacji dyplomu.
Elektroradiolog praca za granicą daje ciekawe możliwości rozwoju. Placówki medyczne opracowują dla wszystkich pracowników program szkoleń. Większość kursów funduje pracodawca. Są one obowiązkowe zarówno dla lekarzy, pielęgniarek, jak i elektroradiologów.
Praca elektroradiologa za granicą – podsumowanie
Elektroradiolodzy mają spore szanse na znalezienie dobre płatnej pracy w Szwajcarii. Zarobki są wysokie. Kwoty rozpoczynają się od 80 000 CHF do nawet 100 000 CHF rocznie. Od specjalistów wymaga się najczęściej tytułu licencjata. W rekrutacji mogą brać udział osoby z co najmniej rocznym doświadczeniem zawodowym. Prywatne i państwowe szpitale oferują szereg benefitów, w tym także pakiet szkoleń umożliwiających podwyższanie kwalifikacji. Sama rekrutacja jest procesem złożonym, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych firm. Pomoc w relokacji, również podczas adaptacji do życia w nowym miejscu sprawia, że łatwiej się przystosować i sprostać wymaganiom pracodawców.