Nieopodal Dufourspitze, największego szczytu w Szwajcarii, oraz zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnego szczytu Matterhorn, leżą dwie niezwykle urokliwe miejscowości Visp i Brig. Choć podróż pociągiem z Zurychu do Brig rozpoczęła się dość wcześnie, moja ekscytacja nie ustępowała choć na chwilę zmęczeniu. O swojej podróży do Szwajcarii i wizycie w Centrum Szpitalnym Oberwallis opowiada Joanna Larysz, Koordynator Academia Carenea.
To była to moja pierwsza wizyta w tym pięknym kraju, słynącym z pysznej czekolady, serów i zegarków. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie imponująca panorama Alp, którą mogłam podziwiać podczas podróży do Wallis. Cieszyłam się, że będę mogła na żywo zobaczyć szwajcarski szpital, poznać jego pracowników i dowiedzieć się wiele na temat funkcjonowania szpitala oraz codziennej pracy pielęgniarek i pielęgniarzy.
Fot. Stacja kolejowa w Brig. Tamtędy do szpitala!
Kompleks Spitalzentrum Oberwallis tworzy łącznie siedem placówek. Pięć z nich znajduje się we francuskojęzycznej części Szwajcarii, natomiast dwa – szpital w Visp oraz szpital w Brig po stronie niemieckojęzycznej. Szpitale te oddalone są od siebie o ok. 10 km.
Pierwszym szpitalem, który miałam przyjemność odwiedzić, był szpital w Brig. Jego historia sięga początków XX wieku, kiedy to z powodu gwałtownego wzrostu liczby ludności, licznych wypadków przy budowie tunelu oraz epidemii tyfusu powstała potrzeba zbudowania nowej placówki. Szpital był w następnych latach wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, a w 1978 r. przyłączono do niego oddział psychiatryczny składający się z 28 łóżek, co było w tamtych czasach nowością w Szwajcarii. Ciekawostką jest, że budynek z lotu ptaka ma kształt serca. Obecnie jest rozbudowywany o dodatkowe skrzydło oraz kryty parking dla pacjentów i pracowników.
Fot. Szpital Brig
Drugi szpital w niemieckojęzycznej części znajduje się w miejscowości Visp. Jego korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy klasztor Św. Urszuli rozpoczął budowę szkoły dla misjonarek. Została ona przekształcona w latach trzydziestych na prywatną klinikę ze szkołą pielęgniarską.
Fot. Wejście do Szpitala Visp.
Obecnie Spitalzentrum Oberwallis mieści m. in. takie oddziały jak anestezjologia, gastroenterologia, geriatria, laryngologia, intensywna terapia, kardiologia, onkologia, ortopedia i traumatologia, medycyna paliatywna i psychiatria. Szpital w Brig koncentruje się przede wszystkim na zabiegach planowych, natomiast w szpitalu w Visp przyjmowane są nagłe przypadki.
W obydwu placówkach zostałam bardzo serdecznie przyjęta przez personel, który z dużą otwartością nie tylko pokazał mi jak wygląda codzienna praca w Oberwallis, ale nawet pozwolił mi zerknąć na salę operacyjną.
Fot. Tuż przed wejściem na salę operacyjną.
Fot. Operacja na oddziale ortopedii i traumatologii.
Kierowniczka oddziału chirurgii Szpitala Visp, Patrizia Stupf pokazała mi również sprzęt, który wykorzystywany jest na oddziale chirurgii podczas wizyty w sali pacjenta. Na komputerze prowadzona jest dokumentacja elektroniczna, natomiast poniżej znajduje się szafeczka ze wszystkimi potrzebnymi instrumentami (strzykawki, wenflony,etc). Całość można wygodnie przemieszczać na dedykowanym wózku. Bez wątpienia ma to wpływ na komfort zarówno pacjenta, jak i personelu.
Fot. Oddział chirurgii w Szpitalu Visp.
Po obejrzeniu oddziałów oraz rozmowach z kierowniczkami oddziału i personelem szpitala przyszedł czas na kawę w stołówce szpitala w Visp. W obu szpitalach personel może skorzystać ze stołówek oferujących wyżywienie w promocyjnej cenie dla pracowników oraz trzy dania do wyboru, w tym opcję wegetariańską. Na stołówce znajduje się również ogólnodostępna mikrofalówka, w której można podgrzać własny posiłek oraz mini-kiosk z możliwością kupienia przekąsek. Bliscy pacjentów mogą zakupić tu nawet ozdobne kartki z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia.
Fot. Wspólna kawa z Eliasem Sarbach, Menedżerem HR w Spitalzentrum Oberwallis
Ostatnim etapem mojej wizyty w Spitalzentrum Oberwallis było spotkanie z Eliasem Sarbachem, Menedżerem HR. Wspólnie przeanalizowaliśmy proces rekrutacji polskich pielęgniarek i pielęgniarzy do Spitalzentrum Oberwallis. Omówiliśmy poszczególne etapy rekrutacji, przebieg Schnuppertag (który w regionie Wallis nosi nazwę Hospitation) oraz warunki pracy polskich pielęgniarek i pielęgniarzy. Szczególnie chętnie widziani będą kandydaci ze specjalizacją chirurgiczną i anestezjologiczną dysponujący doświadczeniem na oddziałach łóżkowych.
Fot. Spotkanie robocze Carenea i Spitalzentrum Oberwallis.
Moja wizyta w Spitalzentrum Oberwallis dobiega końca. To był niezwykle intensywny dzień pełen wrażeń. Wracam z głową pełną wartościowych informacji i uśmiechem na twarzy. Spitalzentrum Oberwallis jest gotowy na przyjęcie polskich kandydatów!