Osoby poszukujące atrakcyjnych ofert pracy w farmacji powinien zainteresować najnowszy raport dotyczący szwajcarskiego rynku aptecznego. Opublikowało go, z końcem grudnia 2023, Szwajcarskie Stowarzyszenie Farmaceutów pharmaSuisse pod przewodnictwem Pani Prezes Martine Rugglii. W obszernym materiale, jak co roku znajdziemy szereg przydatnych informacji dotyczących szwajcarskiego rynku aptek, trendów, problemów, z jakimi boryka się szwajcarski rynek aptek, a także szeroko rozumiana ochrona zdrowia.
Raport podkreśla stale rosnące znaczenie roli farmaceuty w opiece zdrowotnej i wyraźnie sygnalizuje trendy promujące zatrudnianie zagranicznych magistrów farmacji, zwłaszcza kobiet. Zapraszamy do lektury!
POBIERZ RAPORT I DOWIEDZ SIĘ DLACZEGO SZWAJCARIA TO FANTASTYCZNY RYNEK PRACY DLA MAGISTRÓW FARMACJI!
Społeczność farmaceutów jest międzynarodowa i dominują w niej kobiety
Społeczność farmaceutów w szwajcarskich aptekach składa się głównie z kobiet i jest międzynarodowa. Niestety rynek aptek wciąż boryka się z ogromnymi brakami kadrowymi w całej służbie zdrowia. Dlatego w 2023 roku wprowadzono dalsze uproszczenia procesu uznawania zagranicznych dyplomów w tym również dla farmaceutów. Podobnie jak w latach ubiegłych ponad 50% nowych farmaceutów na rynku aptek w Szwajcarii stanowią obcokrajowcy, w tym również Polacy. Rynek aptek w Szwajcarii zgodnie z ogólnoeuropejskim trendem w dalszym ciągu ulega konsolidacji, udział aptek indywidualnych, niezrzeszonych nieznacznie, ale się kurczy.
Rośnie popularność konsultacji farmaceutycznych
Rok 2023 był rokiem uświadamiania społeczeństwu obecności usług farmaceutycznych w aptekach. Pomimo dotychczasowych wieloletnich działań promocyjno-informacyjnych tylko 27% pacjentów jest świadomych możliwości konsultacji z farmaceutą w aptece, a aż 62% deklaruje, że wybrałoby konsultację z farmaceutą zamiast z lekarzem, gdyby usługa była w pełni refundowana z OKP. Według danych Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego (FUZP) aż 80% kosztów leczenia pochłaniają leki na choroby niezakaźne, a 5 najczęstszych chorób przewlekłych generuje całkowite koszty na poziomie 40% wszystkich kosztów opieki zdrowotnej.
Większy zakres kompetencji farmaceutów i nowe usługi
FUZP dostrzega niewykorzystany potencjał aptek i farmaceutów pod kątem potencjalnego ograniczenia kosztów w służbie zdrowia poprzez poszerzanie zakresu specjalistycznych usług i świadczeń. Przy współpracy Uniwersytetu Medycznego w Bernie i Genewie oraz pharmaSuisse powstała nowa usługa farmaceutyczna MyCare Start, która obecnie jest objęta pilotażem w 170 szwajcarskich aptek. Jest to usługa skoncentrowana na pacjencie opracowana przez zespół farmaceutów w ramach wymiany międzybranżowej z przedstawicielami zawodów medycznych.
Nowa usługa oprócz promocji profilaktyki i poprawy przestrzegania zaleceń lekarskich (compliance) przez pacjentów przewlekle chorych jest również czynnikiem obniżającym koszty dla całego systemu opieki zdrowotnej. Pierwszych wyników pilotażu możemy spodziewać się pod koniec 2024 roku.
Szwajcaria pozostaje najlepiej wyszczepionym krajem
Szwajcaria dzięki rozwiniętym usługom opieki farmaceutycznej w aptekach w dalszym ciągu jest jednym z najlepiej wyszczepionych populacji w Europie. 2 z 3 szwajcarskich aptek prowadzą usługę szczepień przez 365 dni w roku. Szczepienia są w pełni refundowane z OKP a liczba jednostek chorobowych, na które po wcześniejszej rejestracji można się zaszczepić, wynosi 12.
Niezmiennie wysokie zaufanie do farmaceutów
Zgodnie z badaniami za 2023 rok zaufanie do szwajcarskich farmaceutów w dalszym ciągu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – 92% i tylko o 1% ustępuje lekarzom rodzinnym, co świadczy o ogromny zaufaniu do zawodu farmaceuty i prestiżu.
Dlaczego warto starać się o pracę w szwajcarskiej aptece?
Praca dla farmaceuty w Szwajcarii to przede wszystkim:
- świetne warunki,
- komfort pracy,
- wysokie wynagrodzenie,
- wysoki prestiż zawodu farmaceuty i zaufanie pacjentów.
To tylko nieliczne argumenty dla osób poszukujących pracy po farmacji poza granicami kraju. Dotyczy to również polskich magistrów farmacji, dla których proces nostryfikacji dyplomu w Szwajcarii jest relatywnie prosty, a wybór ofert pracy praktycznie nieograniczony. Dostępne są również oferty pracy dla techników farmacji. Do tego perspektywy dalszego rozwoju zawodowego wydają się mocno kuszące, w porównaniu z ograniczonymi możliwościami w Polsce.
W CARENEA organizujemy rekrutacje medyczne, by połączyć szwajcarskich Pracodawców z wykwalifikowanymi Kandydatami z Polski. Nasze oferty pracy dla farmaceuty za granicą są sprawdzone i pewne. Pomagamy Kandydatom w przygotowaniu językowym, nostryfikacji dyplomu oraz samym procesie relokacji. Nie pobieramy przy tym żadnych opłat.
Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz Raport i porozmawiaj z nami!