Szwajcaria gotowa na polskich farmaceutów. RAPORT Pharma Suisse 2022

Strona Główna » Szwajcaria gotowa na polskich farmaceutów. RAPORT Pharma Suisse 2022

Szwajcaria gotowa na polskich farmaceutów. Raport Pharma Suisse 2022

Liczba absolwentów kończących studia farmaceutyczne w Szwajcarii  jest niewystarczająca w stosunku do ogromnych potrzeb rynku aptecznego. Federacja Szwajcarii co roku uznaje setki dyplomów obcokrajowców, którzy coraz chętniej zasilają kadry w szwajcarskich aptekach. To jedna z głównych tez raportu Szwajcarskiego Stowarzyszenia Farmaceutów pharmaSuisse opublikowanego w 2022r.

Raport omawia nie tylko sytuację kadrową, ale i rolę aptek na rynku zdrowia,  oraz rosnące znaczenie roli farmaceuty w opiece zdrowotnej. Zapraszamy do lektury!

 

POBIERZ RAPORT I DOWIEDZ SIĘ JAK WYGLĄDA PRACA FARMACEUTY W APTECE W SZWAJCARII!

 

W Szwajcarii farmaceuta pracuje z pacjentem

Praca farmaceuty w Szwajcarii to głównie praca z pacjentem w pokoju do prowadzenia konsultacji medycznych (niem. Beratungsraum) . Podczas gdy reszta zespołu apteki zajmuje się głownie sprzedażą, farmaceuta może spokojnie, w komfortowych warunkach zaopiekować się pacjentem. Zgodnie z ustawą o zawodach medycznych szwajcarscy farmaceuci mogą:

 • diagnozować i leczyć najczęstsze choroby na własną odpowiedzialność
 • kierować pacjentów do specjalisty lub szpitala na dalsze leczenie
 • wydawać leki na receptę
 • prowadzić szczepienia

W ten sposób farmaceuci odciążają gabinety lekarskie i pogotowie ratunkowe w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Szwajcarskie apteki zatrudniają obcokrajowców

Ze względu na postępujący proces starzenia się społeczeństwa rośnie zapotrzebowanie na zatrudnienie białego personelu, w tym farmaceutów. Liczba absolwentów kończących studia farmaceutyczne w Szwajcarii  jest niewystarczająca w stosunku do ogromnych potrzeb rynku aptecznego. W 2021r. studia farmaceutyczne w Szwajcarii ukończyło zaledwie 206 osób. Równocześnie MEBEKO, szwajcarska Komisja Zawodów Medycznych zajmująca się nostryfikacją dyplomów farmaceutycznych, uznała aż 210 zagranicznych dyplomów, w tym również z Polski.

 

Apteki pełnią kluczową rolę w opiece zdrowotnej

Apteki są pierwszym punktem kontaktowym w przypadku zapytań dotyczących zdrowia. Pacjenci bez problemu uzyskują podstawową pomoc medyczną w najbliższej aptece, gdzie farmaceuta po konsultacji może zaordynować odpowiednie leczenia, skierować pacjenta do specjalisty, a nawet na leczenie bezpośrednio do szpitala.

Taki system jest korzystny dla całego systemu:

 • pacjenta, który może liczyć na szybką konsultację blisko domu
 • budżetu opieki zdrowotnej, ponieważ konsultacja w aptece jest relatywnie tańsza w porównaniu do kosztu konsultacji lekarskiej
 • farmaceutów, którzy cieszą się ogromnym zaufaniem wśród Szwajcarów, dzięki czemu z roku na rok rośnie ich silna pozycja jako podmiotów na rynku zdrowia

Dlaczego warto starać się o pracę w szwajcarskiej aptece?

 • Świetne warunki
 • Komfort pracy
 • Wysokie wynagrodzenie
 • Wysoki prestiż zawodu farmaceuty i zaufanie pacjentów

To tylko nieliczne argumenty dla  farmaceutów poszukujących rozwoju poza granicami kraju. Dotyczy to również polskich magistrów farmacji, dla których proces nostryfikacji dyplomu w Szwajcarii jest relatywnie prosty, a wybór ofert pracy praktycznie nieograniczony. Do tego perspektywy dalszego rozwoju zawodowego wydają się mocno kuszące w porównaniu z ograniczonymi możliwościami w Polsce.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz Raport i porozmawiaj z nami!

 

 

  Podaj swoje dane, by pobrać raport

  Stanowisko:

  Podobał Ci się artykuł?
  Udostępnij go na Facebooku lub wyślij na maila

  Bądź z nami na bieżąco!

  Zapisz się do newslettera,
  by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach

   Zapisz się do newslettera!

   Przejdź do góry