Rola szwajcarskich aptek w promowaniu zdrowia społecznego

Strona Główna » Rola szwajcarskich aptek w promowaniu zdrowia społecznego

Rola szwajcarskich aptek w promowaniu zdrowia społecznego

Szwajcaria kładzie duży nacisk na profilaktykę zdrowotną. Duże znaczenie w służbie zdrowia mają apteki w Szwajcarii. To właśnie farmaceuci często stanowią pierwszy kontakt w przypadku problemów zdrowotnych. Szwajcarscy farmaceuci odgrywają aktywną rolę w opiece zdrowotnej. Pacjenci często korzystają z ich wiedzy i doświadczenia, aby uzyskać porady dotyczące leków, suplementów diety i zdrowego stylu życia. Na taką sytuację znacząco wpływa fakt, że apteki i farmaceuci mają znacznie szerszy zakres zadań niż polskie placówki.

Farmaceuci jako pierwszy kontakt z pacjentem

Apteki w Szwajcarii to często pierwsze miejsce, do którego udają się pacjenci z problemami zdrowotnymi. W wielu placówkach dostępny jest „Beratungsraum”, czyli specjalny pokój, w którym farmaceuci mogą przeprowadzić wywiad medyczny i udzielić konsultacji zdrowotnych. Pracownicy aptek mogą w nich zaszczepić lub po rozmowie wydać antykoncepcję awaryjną. Co więcej, farmaceuci mogą również wykonać podstawowe zabiegi profilaktyczne, takie jak mierzenie ciśnienia, opatrzenie ran, zmiany opatrunków, pomiar cholesterolu, hemoglobiny glikowanej, glukozy. Pacjenci mogą sprawdzić, czy cierpią na nietolerancję glutenu lub alergię na pyłki i sierść zwierząt. Farmaceuci omawiają wyniki, a następnie w razie potrzeby kierują do lekarza. To znacznie przyspiesza postawienie diagnozy w podstawowych sytuacjach, a także pozwala dość szybko podjąć odpowiednie kroki w celu szerzenia profilaktyki zdrowotnej.

To także szansa zdobycia zaufania pacjentów, którzy martwią się o swój stan zdrowia. Praca dla farmaceuty za granicą, w tym wypadku w Szwajcarii, wiąże się ze znacznie większą swobodą.

Pomoc profilaktyczna w szwajcarskich aptekach

Zwiększony zakres obowiązków znacząco wpływa na możliwości pomocy pacjentom. Apteki mają odgrywać rolę punktów, które niosą pierwszą pomoc. Wiedza, jaką dysponują pracownicy aptek, ma nie tylko pomagać w przypadku wyniknięcia problemu, lecz także zapobiegać ich powstawaniu,

Co więcej, szwajcarskie apteki sprzedają mniej suplementów diety, a bardzo często skupiają się na homeopatii, czy medycynie alternatywnej. Często duże placówki w większych miastach zatrudnia farmaceutów, którzy są wyspecjalizowani właśnie w tych tematach.

Dlaczego możliwy jest udział aptek w zadaniach profilaktycznych?

Udział szwajcarskich aptek w promowaniu zdrowego trybu życia jest możliwy dzięki rozszerzeniu kompetencji farmaceutów. Włączenie farmaceutów do opieki zdrowotnej jako partnerów w procesie leczenia ma przynieść wiele korzyści, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa pacjentów. Dzięki temu możliwe jest skrócenie oczekiwania na diagnozę. W prostych przypadkach, które nie wymagają konsultacji lekarza, pomóc może farmaceuta. Jeżeli okaże się, że potrzebny jest udział lekarzy, pacjenci zostaną dokładnie poinstruowani, do kogo się udać.

Co więcej, może dojść do takiej sytuacji, kiedy farmaceuta zaalarmowany konkretnym objawem, zwróci uwagę pacjenta, że trzeba się udać do specjalisty. W ten sposób choroba może zostać wykryta jeszcze we wczesnym stadium.

Rola szwajcarskich aptek w promowaniu zdrowia społecznego – podsumowanie

Apteki w Szwajcarii mają być pierwszymi punktami, do których zwracają się pacjenci po pomoc. Rozszerzone kompetencje oraz rozbudowany system kształcenia farmaceutów pozwala na to, by droga do zdrowego trybu życia była skrócona i powszechnie dostępna. Pracownicy aptek cieszą się dużym zaufaniem społeczeństwa, co znacznie ułatwia udział w działaniach profilaktycznych. Jednocześnie zarówno dla lekarzy, jak i farmaceutów, został przygotowany rozbudowany system kształcenia i podwyższania kwalifikacji. Farmaceuci, podobnie jak pielęgniarki i lekarze, mogą zrobić konkretną specjalizację. W ten sposób zwiększają się możliwości znalezienia dobrej pracy, jeżeli pojawią się ciekawe rekrutacje medyczne.

 

16 kwietnia 2024r o godz. 17:00 odbędzie się webinar z udziałem Grażyny Grądzkiej, polskiej farmaceutki, absolwentki programu szkoleniowego Academia Carenea, która od roku pracuje w szwajcarskiej aptece Coop Vitality w Zurychu.

Zarejestruj się już teraz! 👉 LINK DO SZYBKIEJ REJESTRACJI

Podobał Ci się artykuł?
Udostępnij go na Facebooku lub wyślij na maila

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera,
by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach

    Zapisz się do newslettera!

    Przejdź do góry