Praca pielęgniarki na świecie – gdzie szukać nowych możliwości zawodowych?

Strona Główna » Praca pielęgniarki na świecie – gdzie szukać nowych możliwości zawodowych?

Praca pielęgniarki na świecie - gdzie szukać nowych możliwości zawodowych?

Gdzie najlepiej pracować jako pielęgniarka? To pytanie zadają sobie nie tylko osoby, które dopiero ukończyły studia, lecz także pracownicy z wieloletnim stażem. Coraz więcej osób decyduje się na emigrację zarobkową, bardzo dokładnie wybierając przyszłego pracodawcę. Co skłania polskie pielęgniarki do wyjazdu i gdzie szukają pracy?

Dlaczego polskie pielęgniarki chcą wyjeżdżać za granicę?

Praca dla pielęgniarki za granicą otwiera nowe możliwości. To przede wszystkim szansa na wyższe zarobki. Jednak nie tylko kwestie finansowe są ważne dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Nie da się ukryć, że zagraniczne placówki mają bardzo dobrze zorganizowane programy doszkalające i są gotowe finansować dalsze kształcenie pracowników. To dodatkowa motywacja do pracy, zwłaszcza dla osób zainteresowanych podnoszeniem kwalifikacji i świadomym rozwojem. Szpitale i kliniki są standardowo wyposażone w nowoczesny sprzęt ułatwiający wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych i podnoszący komfort nie tylko pacjentów, lecz także personelu.

Co więcej, osoby, które są w procesie relokacji, mogą liczyć na wsparcie różnych specjalistów. Dla szwajcarskich placówek medycznych ważne jest, by kandydat przed zatrudnieniem ukończył ukierunkowane szkolenie językowe, kulturowe i zawodowe, które ułatwi start w nowej pracy. Na polskim rynku jedyną firmą oferującą podobne wsparcie jest Carenea akredytowana przez największe szwajcarskie grupy medyczne i farmaceutyczne. Pielęgniarki objęte programem Academia Carenea uczestniczą również w coachingu relokacyjnym prowadzonym przez psychologów.

Gdzie najczęściej wyjeżdżają polskie pielęgniarki?

Kierunkiem, jaki obierają polskie pielęgniarki, jest Szwajcaria. Oferty pracy dotyczą nie tylko dużych miast jak Zurych, Lucerna czy Berno, ale i mniejszych ośrodków kuszących doskonałymi warunkami pracy i  zjawiskowym położeniem w sercu Alp. Kolejny kraj, w którym personel medyczny znajduje zatrudnienie, są Niemcy. Jeszcze kilkanaście lat temu pielęgniarki chętnie wyjeżdżały do Wielkiej Brytanii, jednak Brexit mocno zahamował ten trend. Część osób mieszkających na wyspach zdecydowała się nawet na powrót do kraju. Coraz częściej zapotrzebowanie na pielęgniarki dotyczy również Belgii, Holandii lub Francji. Są to przede wszystkim:

  • oferty pracy w szpitalach (różne oddziały: neonatologia, ginekologia, onkologia, anestezjologia, kardiologia),
  • prywatne kliniki,
  • duże grupy medyczne
  • domy seniora.

Jakie wymagania stawiają pracodawcy?

Rekrutacja personelu medycznego do placówek zagranicznych to wieloetapowy proces. Warto by był prowadzony zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, czyli na podstawie obiektywnych kryteriów i wg takich samych zasad jak dla lokalnych pracowników. Oczywiście każdy kandydat musi potwierdzić swoje kwalifikacje, przedstawiając dyplom ukończenia studiów, który musi być nostryfikowany w docelowym kraju wykonywania zawodu. W niektórych przypadkach poszukiwane są osoby z wieloletnim stażem i konkretną specjalizacją. Pojawią się również oferty dla absolwentów studiów pielęgniarskich z rocznym, czy dwuletnim doświadczeniem pracy.

Kluczową rolę odgrywa kwestia języka. W większości krajów pracodawcy wymagają zdanego egzaminu na poziomie B2. W Szwajcarii bez certyfikatu potwierdzającego znajomość języka niemieckiego na poziomie B2 dyplom pielęgniarki nie zostanie nostryfikowany przez Szwajcarski Czerwony Krzyż. Znajomość języka niemieckiego nie jest tak popularna wśród pielęgniarek, jak język angielski. Kliniki i szpitale szwajcarskie mają tego świadomość, dlatego chętnie korzystają ze wsparcia firm rekrutujących, które zapewniają kandydatom kurs językowy z elementami języka medycznego. .

Gdzie szukać ofert pracy?

Gdzie można znaleźć oferty pracy dla pielęgniarek za granicą? Najlepiej skorzystać z usług firm akredytowanych przez placówki medyczne. To gwarancja bezpieczeństwa i pracy na takich samych warunkach jak lokalny personel.  Oczywiście w sieci można znaleźć różne oferty pracy dla pielęgniarek, jednak nie każda z nich będzie rzetelna. Warto dokładnie sprawdzić, czy firma jest pośrednikiem, jak przebiega proces rekrutacji i czy jest bezpłatny dla kandydatów. Zgodnie z etyką rynku pracy osoba poszukująca pracy nie powinna ponosić żadnych opłat za udział w rekrutacji.

Istotne jest również czy rekruter oferuje również pomoc przy przeprowadzce do nowego kraju i zapewnia wsparcie konsultantów na miejscu przy formalnościach typu wynajem mieszkania, otwarcie konta w banku, wybór ubezpieczenia, doradztwo podatkowe, etc.

Pielęgniarka za granicą i możliwości zatrudnienia – podsumowanie

Polskie pielęgniarki coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę. Większość z nich korzysta z usług specjalnych firm, łączących zagraniczne placówki ochrony zdrowia z wykwalifikowanym personelem medycznym. Możliwości rozwoju jest wiele: od dużych grup medycznych, przez prywatne kliniki, szpitale uniwersyteckie czy domy seniorów. Pielęgniarki mają coraz większą świadomość, że dobre przygotowanie jest kluczem do sukcesu i wybierają rekruterów oferujących ukierunkowane programy szkoleniowe dla pracowników medycznych. Są gotowe odbyć kilkumiesięczne szkolenie językowe, kulturowe i zawodowe, by  zapewnić sobie łagodny start w nowej pracy za granicą. Proces rekrutacyjny wymaga przygotowania wielu dokumentów,  a także tłumaczeń uwierzytelnionych. Pracodawcy poszukują pielęgniarek znających języki obce lub osób gotowych do nauki. Zapotrzebowanie jest naprawdę duże, dlatego zatrudnienie znajdą zarówno osoby z wysokimi kwalifikacjami i długim stażem pracy, jak i młodzi ludzie dopiero rozpoczynający karierę zawodową.

Podobał Ci się artykuł?
Udostępnij go na Facebooku lub wyślij na maila

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera,
by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach

    Zapisz się do newslettera!

    Przejdź do góry