Ponad serem i czekoladą, czyli medyczne oblicze Szwajcarii.

Strona Główna » Ponad serem i czekoladą, czyli medyczne oblicze Szwajcarii.

Ponad serem i czekoladą, czyli medyczna strona Szwajcarii. Nr 1 światowej turystyki medycznej

Sonda uliczna. Uśmiechnięta osoba z mikrofonem. Pada pytanie o Szwajcarię i pierwsze skojarzenia. Alpy. Zimowe wypady na narty. Jeziora. Zurych, Genewa. Ser, czekolada. Zegarki. Roger Federer. Mało komu skojarzy się z turystyką medyczną, kurortami czy uzdrowiskami, a przecież Szwajcaria ma ugruntowaną reputację kraju zapewniającego wysokiej jakości zindywidualizowaną opiekę zdrowotną, opartą na ciągłym rozwoju technologicznym i klinicznym.

Już od czasów rzymskich zamożni podróżnicy przybywali do Szwajcarii, aby skorzystać z jej „wód leczniczych”. Tradycja przetrwała zawirowania historii i niepokoje minionych wieków. W XXI wieku turystyka medyczna w Helwecji kwitnie posiadając reputację najlepszej na świecie. Umożliwia to wiele czynników, niekoniecznie związanych ściśle z medycyną.

Szwajcaria jest krajem stabilnym politycznie, wysokorozwiniętym. Posiada jedną z najlepszych infrastruktur. Wyjątkowo piękna przyroda czy neutralność polityczna, Szwajcaria zawsze niezależnie od pory roku przyciąga turystów z każdego zakątka globu. To kraj znany także ze swoich tradycyjnych wartości. Szwajcarów wyróżnia precyzja, czystość, dyskrecja, uprzejmość. W sektorze usług medycznych wysoki poziom dyskrecji okazuje się szczególnie atrakcyjny dla VIP-ów, którzy wysoce cenią sobie prywatność w tym kraju. Jest to część kultury – personel medyczny helweckich klinik zawsze będzie szanował i aktywnie chronił prywatność swoich pacjentów.

 

 

Szwajcarskie lecznice oraz kurorty bez wątpienia nie są na każdą kieszeń. Szwajcaria od dawna była i nadal jest preferowanym kierunkiem w zakresie zdrowia i odnowy biologicznej dla zamożnych i wymagających pacjentów. Wysokie koszty opieki medycznej rekompensowane są jednak w pełni oferowaną jakością leczenia czy rehabilitacji. Pacjentów i klientów u podnóża Alp nie brakuje. Zainteresowanie przekłada się na wartość tego sektora. Szacuje się ją na ponad 3 mld CHF, co stanowi około 17-20% przychodów z turystyki kraju.

Wysokie koszty nie zniechęcają jednak zagranicznych turystów. Szwajcarskie Stowarzyszenie Szpitali H+ reprezentuje około 300 szpitali i wspiera rozwijającą się branżę turystyki medycznej. Największą grupą opieki zdrowotnej jest Hirslanden, która posiada 14 szpitali. Firma spodziewa się że w najbliższych latach roczny wzrost liczby pacjentów międzynarodowych wyniesie 10%. Obecnie najczęściej są to pacjenci z regionu Zatoki Perskiej, w szczególności ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru i Arabii Saudyjskiej.

Turystyka medyczna w Szwajcarii nie mogłaby jednak istnieć bez niezbędnego elementu jakim jest nieustanny rozwój. Helwecja to kraj innowacji. Szwajcarzy są znani z doskonałości w dziedzinie badań i ciągłych udoskonaleń metod leczenia. Wiele światowej sławy instytutów badawczych przyczyniło się do wyjątkowych przełomów w medycynie i wprowadzaniu nowych sposobów leczenia. Możliwość stwarza system edukacji, który daje fundament pod późniejszy rozwój medycyny. Już na początku drogi medyków nacisk kładzie się na praktykę oraz wyniki. Rygorystyczne kształcenie skutkuje wysoko wykwalifikowanym personelem medycznym, który jest w stanie zapewnić zindywidualizowaną, ukierunkowaną na pacjenta opiekę.

Szwajcarzy mogą pochwalić się również jednymi z najbardziej poszukiwanych na świecie centrów odnowy biologicznej i rehabilitacji. Hotele wellness oferują jedne z najlepszych na świecie zabiegów odmładzających, połączonych z doskonałą kuchnią, relaksem i zabiegami SPA. St.Moritz, Rheinfelden, Gstaad, Scuol, Charmey, Baden, Bad Zurzach, Bad Ragaz i Ascona to znane i uznane marki na światowej mapie SPA. W większych ośrodkach miejskich – Zurych. Lucerna, Berno – znajdują się prywatne szpitale oraz kliniki oferujące szeroki wachlarz wysokiej jakości zabiegów. Należą do nich miedzy innymi: chirurgia kosmetyczna, zabiegi zapłodnienia in vitro, terapie komórkami macierzystymi, neurochirurgia, zabiegi kardiologiczne, chirurgia ortopedyczna, zabiegi laserowe czy stomatologia.

Cisza i spokój. Majestat alpejskich szczytów. Luksusowe zakwaterowanie. Wieloletnia tradycja uzdrowisk połączona z innowacją. Doświadczony, wysoce wykwalifikowany personel medyczny. Szeroki wachlarz zabiegów czy procedur leczniczych, często niedostępnych w innych krajach. Jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie. Wszystko to sprawia, że Szwajcaria w oczach Europejczyków przestaje być krajem krów i serów a staje się stolicą na mapie turystyki medycznej.

 

Artykuł przygotowany przez Zespół Carenea Polska

Podobał Ci się artykuł?
Udostępnij go na Facebooku lub wyślij na maila

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera,
by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach

    Zapisz się do newslettera!

    Przejdź do góry