Na początku 2025 roku pharmaSuisse – Szwajcarskie Stowarzyszenie Farmaceutów – opublikowało raport dotyczący szwajcarskiego rynku aptek. W raporcie znajdziemy szereg informacji dotyczących roli aptek w szwajcarskim systemie opieki zdrowotnej, zmian w systemie ochrony zdrowia, a także problemów i wyzwań, z którymi borykają się szwajcarskie apteki.
Szwajcarska apteka podstawą systemu opieki zdrowotnej
Od wielu lat w Szwajcarii apteka stanowi podstawę systemu opieki zdrowotnej. Rosnące znaczenie profilaktyki zdrowotnej, postępujące zmiany demograficzne, wzrost zachorowań na choroby przewlekłe, niedobór lekarzy rodzinnych, specjalistów, a także rosnące koszty opieki zdrowotnej sprawiają, że apteki stają się dziś niezastąpionym punktem pierwszego kontaktu dla pacjentów.
Farmaceuci w Szwajcarii są uznanymi specjalistami od leków i cieszą się ogromnym zaufaniem i ustępują w tym aspekcie tylko i to nieznacznie lekarzom pierwszego kontaktu. Zaufanie do farmaceutów od kilku już lat oscyluje na poziomie 91-92%, lekarze pierwszego kontaktu cieszą się zaufaniem 93% społeczeństwa.
Średni wiek farmaceutów w Szwajcarii
Średni wiek farmaceutów zatrudnionych w szwajcarskich aptekach to 50 lat, większość stanowią kobiety. Niestety tj w innych krajach europejskich również Szwajcaria boryka się z niedoborem specjalistów, a szczególnie specjalistów reprezentowanych przez zawody medyczne, dlatego też od lat właściciele sieci aptek, szpitali, a nawet rząd zachęcają obcokrajowców do imigracji. W 2023 roku uznano aż 303 zagraniczne dyplomy dla farmaceutów. W tym samym roku szwajcarskie uniwersytety ukończyło tylko 187 absolwentów. Najwięcej farmaceutów pracujących w Szwajcarii pochodzi z Francji, Włoch i Niemiec.
Struktura zatrudnienia w szwajcarskich aptekach
Struktura zatrudnienia w szwajcarskich aptekach jest dość rozbudowana i w porównaniu do warunków polskich jest dość liczna. Na każdą aptekę statystycznie przypada nieco ponad 2 etaty mgr, kilka etatów polskiego odpowiednika technika farmaceutycznego, a także personel dodatkowy: sprzedawcy, asystenci, stażyści, pomoce apteczne. W Szwajcarii jest tylko 1837 aptek, co stanowi nieco ponad 21 aptek na 100 000 mieszkańców. Średnia europejska to 30 aptek na każde 100 000 mieszkańców. W Polsce mamy nieco więcej aptek – 32 apteki na każde 100 000 mieszkańców.
Szwajcarski rynek aptek ulega dalszej konsolidacji, ale warto podkreślić, że tylko 35% aptek stanowią dziś apteki sieciowe. Aż 65% zarządzane jest wciąż przez indywidualnych właścicieli, którzy z oczywistych względów zrzeszają się, współpracują wykorzystując efekt synergii.
Farmaceuci - wsparcie lekarzy
Apteki są jednym z pierwszych miejsc do których można się udać, jeśli chodzi o zdrowie. Apteki oferują liczne usługi medyczne zarówno w zakresie profilaktyki tj szczepienia jak i leczenia. Jako specjaliści posiadający dogłębną wiedzę z zakresu farmakologii, chemii i nauk biomedycznych farmaceuci mogą konsultować pacjentów, wystawiać recepty farmaceutyczne, prowadzić leczenie, a nawet w szczególnych sytuacjach bezpośrednio kierować pacjentów do szpitala. Farmaceuci pełnią rolę wsparcia lekarzy poprzez monitorowanie i optymalizacji terapii oraz przestrzegania zaleceń terapeutycznych. Taka współpraca nie tylko poprawia jakość i efektywność leczenia pacjentów, ale także pozwala na oszczędności w całym systemie opieki zdrowotnej. Brak przestrzegania zaleceń lekarskich, nie przyjmowanie odpowiednio leków generuje ogromne koszty dla całego systemu opieki zdrowotnej.
Więcej na temat raportu znajdziecie Państwo poniżej w linku: