Jak pracuje szwajcarska pielęgniarka? Model Primary Nursing oczami pacjenta.

Strona Główna » Jak pracuje szwajcarska pielęgniarka? Model Primary Nursing oczami pacjenta.

Jak pracuje szwajcarska pielęgniarka? Model Primary Nursing oczami pacjenta

Szwajcaria jako kraj oferujący jeden z najwyższych na świecie standardów opieki medycznej słynie zarówno z bardzo dobrej infrastruktury prywatnych szpitali i klinik, jak i przede wszystkim z doskonałej opieki nad pacjentami, której towarzyszy atmosfera bezpieczeństwa, spokoju i komfortu. Praktyka pielęgniarska jest w 100% zorientowana na pacjenta zgodnie z konceptem Patient-Centered-Care, w którym pacjent i jego zdrowie stawiane są w centrum procesu terapeutycznego przez każdego z pracowników szwajcarskiego szpitala, zarówno kadry medycznej, jak i pomocniczej.

„To, co najbardziej zaskakuje w szwajcarskim szpitalu to niesamowity spokój i niezwykła uprzejmość. Wszyscy pracownicy medyczni szczegółowo tłumaczą każdą planowaną czynność, zabieg, badanie czy diagnozę.”mówi Dorota Heggin, która od 35 lat mieszka i pracuje w Szwajcarii. „Bez względu na to, co się dzieje, jak bardzo poważny jest problem, wszyscy są niezwykle uprzejmi i spokojni” podkreśla Edyta Kubska, Polka od 23 lat mieszkająca z rodziną w Szwajcarii. Opieka w szwajcarskich szpitalach jest realizowana w oparciu o model Primary Nursing, w którym pielęgniarka jest nazywana „pielęgniarką prowadzącą”, ponieważ nie tylko planuje i realizuje opiekę nad pacjentem podczas jego całego pobytu w szpitalu, ale jednocześnie koordynuje świadczenia realizowane przez personel pomocniczy. Ten system pracy jest określany słowami „mój pacjent – moja pielęgniarka”. Pacjent jest świadomym uczestnikiem procesu terapeutycznego i jego zdanie jest brane pod uwagę podczas planowania opieki.

W Szwajcarii liczba pacjentów pozostających pod opieką jednej pielęgniarki jest najniższa w Europie i wynosi od 5 do 7 osób. Na 1000 mieszkańców przypada aż 18 pielęgniarek (Źródło: Raport OECD, Nurses Indicator, 2022), co jest najwyższym wynikiem w Europie i doskonale ilustruje zdolność systemu do świadczenia wysokiej jakości usług. Realizacja opieki w oparciu o model Primary Nursing w połączeniu z dużą samodzielnością zawodową pielęgniarek w Szwajcarii przekłada się na wysoki poziom satysfakcji zawodowej. Aż 84% pielęgniarek pracujących w szwajcarskich szpitalach ocenia klimat w pracy jako dobry lub bardzo dobry. (Źródło: Siebenhuner i współautorzy, Temporal work stressors and satisfaction with work, life and health among health professionals in Switzerland. Swiss Med Wkly. 2020 Feb 21;150:w20175.)

Wiodąca rola pielęgniarki

W szwajcarskim systemie opieki zdrowotnej pielęgniarka jest pierwszą osobą z zespołu sprawującego opiekę, z którą pacjent ma kontakt po przyjęciu do kliniki. To ona wita pacjenta, przedstawia się z imienia i nazwiska, podaje swój tytuł i omawia swoją rolę w procesie sprawowania opieki nad pacjentem. Jednocześnie informuje o swojej dostępności i godzinach pracy. Dorota Hegglin wspomina, ze podczas przywitania z pielęgniarką usłyszała „Od teraz do jutra do południa jestem do Pani dyspozycji. Proszę kontaktować się ze mną, jeśli cokolwiek byłoby Pani potrzebne”. Swój kontakt z pielęgniarką opisuje następująco “Każdorazowo, przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu, pielęgniarka szczegółowo informuje mnie, co dokładnie zamierza zrobić. Przekazuje mi również informację zwrotną dotyczącą np. temperatury, ciśnienia, czy innych wskaźników. Ponadto, w  szpitalu obowiązuje plan dnia, o którym również jestem bardzo uprzejmie informowana”. Edyta Kubska dodaje “Podczas mojego pierwszego pobytu w szwajcarskim szpitalu bardzo zaskoczyła mnie rola pielęgniarki, która jest niezwykle samodzielna i miałam wrażenie, że posiada pełną decyzyjność w kwestiach medycznych. Lekarze są tutaj często na kontraktach, zatem są wzywani tylko wtedy, kiedy są naprawdę potrzebni”. “W szpitalu lekarz przychodzi do pacjenta jeden raz dziennie po południu.” – potwierdza Dorota Heggin, która w 2021 spędziła w jednym zuryskich szpitali tydzień z rozpoznaniem COVID-19.

Pielęgniarka – ceniony i pożądany członek zespołów medycznych

Pielęgniarki w Szwajcarii cieszą się ogromnym szacunkiem i uznaniem. Ze względu na swoją wiedzę, doświadczenie i wiodącą rolę w opiece nad pacjentem są wysoko cenionymi i pożądanymi członkami zespołów medycznych. Zapewnienie wysokiej jakości opieki w dobie zwiększającego się zapotrzebowania na świadczenia medyczne wymaga jednak zwiększenia liczby pracowników, w tym pielęgniarek. Szwajcarski sektor medyczny  cierpi na dramatyczny niedobór personelu i szczególnie chętnie zaprasza polskie pielęgniarki i pielęgniarzy z uwagi na zbliżony system kształcenia i etos pracy.

Szwajcaria – szansa na rozwój również dla polskich pielęgniarek

Carenea jest pierwszą w Polsce szwajcarską firmą prowadzącą rekrutację i relokację pracowników medycznych na zlecenie współpracujących z nami klinik i szpitali w Szwajcarii. Od kwietnia 2022 roku realizujemy unikatowy program szkoleniowy Academia Carenea akredytowany przez partnerów ze szwajcarskiego sektora medycznego.  Warunkiem przystąpienia do programu jest tytuł licencjata lub magistra oraz doświadczenie w pracy w jednostkach medycznych w Polsce. Znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana, ponieważ w ramach programu Academia Carenea kandydaci uczestniczą w bezpłatnym kursie językowym. Jeśli rozważasz kontynuację kariery zawodowej w zagranicznej klinice lub szpitalu, skontaktuj się z nami!

 

Artykuł ukazał się w sierpniowym wydaniu miesięcznika Pielęgniarki nr 8/2022

 

Podobał Ci się artykuł?
Udostępnij go na Facebooku lub wyślij na maila

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera,
by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach

    Zapisz się do newslettera!

    Przejdź do góry