Coraz więcej polskich pielęgniarek i pielęgniarzy decyduje się na wyjazd w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy w Szwajcarii. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych informuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 16 tysięcy pielęgniarek ubiegało się o wydanie zaświadczenia, które potwierdza kwalifikacje do wykonywania zawodu na terenie krajów europejskich. Ile zarabia pielęgniarka w Szwajcarii i jakie kwoty są w stanie zaoferować tamtejsze placówki medyczne?
Statystyki szwajcarskiej służby zdrowia
Oferty pracy w szpitalach w Szwajcarii kuszą wysokimi pensjami oraz standardami. W Szwajcarii funkcjonuje 276 prywatnych i państwowych szpitali, 1550 ośrodków pomocy społecznej i domów seniora oraz 500 organizacji zatrudniających pielęgniarki do opieki domowej. Wykwalifikowany personel medyczny w Szwajcarii dba o 421 000 pacjentów rocznie, a na jedną pielęgniarkę przypada od 5 do 7 pacjentów (dla porównania w Polsce jest to nawet 40 pacjentów, a średnia w Europie wynosi 17). Praca dostępna jest w 26 kantonach (szwajcarska jednostka podziału administracyjnego).
Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale należy do strefy Schengen. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez rządową stronę gov.pl obywatele Polski mogą się swobodnie poruszać po Szwajcarii, a także podejmować pracę zarobkową. Jeżeli pobyt trwa dłużej niż trzy miesiące, konieczne jest zezwolenie na pobyt.
Zarobki pielęgniarek w Szwajcarii
Wynagrodzenie brutto pielęgniarek różni się w zależności od stopnia edukacji i stażu pracy. Walutą jest frank szwajcarski (CHF). Aktualny kurs wynosi 4,85 PLN.
Osoby, które ukończyły studia i posiadają dyplom pielęgniarski, mogą liczyć na etat z pensją w przedziale od 60 000 do 80 000 CHF brutto rocznie, co w przeliczeniu daje kwotę od 284 136 PLN do 380 043 PLN. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i podwyższaniem kompetencji rosną wynagrodzenia. Pielęgniarki i pielęgniarze ze specjalizacją, a także osoby na stanowiskach kierowniczych, mogą liczyć na pensję wyższą o kolejne 6 000 do 12 000 CHF (doliczane do podstawowej kwoty). Siostra przełożona, czyli pielęgniarka odpowiedzialna za pracę zespołu, zarabia od 120 000 do 180 000 CHF, czyli od ok. 569 917 PLN do 854 993 PLN rocznie. Tydzień pracy w Szwajcarii to 42 godziny (w Polsce 40 godzin), przy czym pielęgniarki i pielęgniarze otrzymują dodatkowo rocznie 3 dni płatnego urlopu, aby zrekompensować ich prywatny czas przeznaczony na przebieranie się w uniform. Standardem jest również 13 pensja, z reguły wypłacana w dwóch ratach, w połowie i na koniec roku.
Zarobki nieznacznie różnią się w poszczególnych placówkach, a wszystkie kwoty są regularnie publikowane w corocznych jawnych raportach wynagrodzeń. W prywatnej Grupie Hirslanden dyplomowany pielęgniarz i pielęgniarka w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat zarobi od 80 000 do 90 000 CHF rocznie. Osoby, które ukończyły 2-letnią specjalizację w zakresie intensywnej terapii, anestezjologii, pomocy doraźnej mogą liczyć na wyższe stawki od 91 000 do 104 000 CHF.
Benefity pracownicze
Szwajcarskie placówki medyczne kuszą nie tylko dobrymi pensjami, lecz także benefitami. Szpital Uniwersytecki w Zurychu (USZ), który cieszy się renomą na całym świecie, dba o swoich pracowników. W obrębie ośrodka działają przedszkola i żłobki przeznaczone dla dzieci osób zatrudnionych. Dzięki specjalnemu dofinansowaniu personel medyczny korzysta ze zniżek na transport publiczny. Co więcej, placówka opłaca aż 60% składek emerytalnych pracowników, oferuje dodatkowe ubezpieczenia, a także niższe stawki za usługi telefonii komórkowej (również dla rodzin zatrudnionych). Placówka dba również o świeżo upieczonych rodziców. Matki mogą korzystać z półrocznego urlopu macierzyńskiego, przy czym pełne wynagrodzenie wypłacane jest przez 16 tygodni. Ojcom przysługuje co najmniej dwumiesięczny urlop (pełne wynagrodzenie wypłacane jest przez 2 tygodnie).
Każdy pracodawca oferuje inny zestaw benefitów. Należą do nich m.in.:
- programy zniżek,
- możliwość podwyższania kwalifikacji finansowana przez pracodawcę,
- pomoc w opiece nad dziećmi,
- możliwość skorzystania z porad lekarskich,
- ciekawa oferta rekreacyjna (np. udział w zajęciach sportowych),
- wynajem umeblowanego pokoju lub mieszkania w sąsiedztwie szpitala,
- świadczenia lojalnościowe.
Co do zasady, wszystkie kliniki i szpitale wdrażają elastyczne modele pracy, dopasowując grafik do potrzeb pracowników i ustalając godziny pracy z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Takie podejście pozwala zachować realną równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.
Wynagrodzenia pielęgniarek w Szwajcarii – podsumowanie
Pielęgniarstwo to jeden z poszukiwanych zawodów w Szwajcarii. Personel medyczny cieszy się dużym szacunkiem w kraju kantonów. Doceniane są kompetencje, wiedza i umiejętności, co jednocześnie przekłada się na wysokie pensje. Rekrutacja personelu medycznego to proces złożony, mający na celu ustalić, czy kandydat spełnia oczekiwania pracodawców. Dobrze dobrane pośrednictwo pracy znacznie ułatwia przejście wszystkich etapów, w tym nostryfikację dyplomów przez szwajcarski Czerwony Krzyż. Polscy absolwenci studiów pielęgniarskich ze znajomością języka niemieckiego, ale i osoby już pracujące w zawodzie i gotowe nauczyć się języka, mają spore szanse na znalezienie zatrudnienia w najlepszych placówkach. Są to ośrodki o światowej renomie, dbające o pracowników i dające szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Kliniki i szpitale cenią wykwalifikowanych pracowników, dlatego są w stanie poczekać na wartościowego kandydata, który nauczy się języka.
Jeżeli jesteś pielęgniarką lub pielęgniarzem i rozważasz pracę na zagranicznych rynkach ochrony zdrowia, pamiętaj, by przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego, dokładnie zweryfikować ofertę. Według Kodeksu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) międzynarodowa rekrutacja personelu medycznego powinna być prowadzona zgodnie z zasadami przejrzystości i uczciwości, dlatego masz prawo pytać o każdy szczegół związany z relokacją, np. dotyczący pensji, umowy, benefitów, zakresu obowiązków, urlopu.
Artykuł przygotowany przez Zespół Carenea Polska na podstawie jawnych ofert pracy publikowanych na oficjalnych stronach szwajcarskich placówek medycznych. Dane na 2023r.