Farmaceuci w Szwajcarii – dlaczego są tak poszukiwani na rynku pracy?

Strona Główna » Farmaceuci w Szwajcarii – dlaczego są tak poszukiwani na rynku pracy?

Farmaceuci w Szwajcarii - dlaczego są tak poszukiwani na rynku pracy?

Szwajcaria to kraj, w którym farmaceuci cieszą się wyjątkowym uznaniem i wysokim popytem na rynku pracy. A jednocześnie branża aptekarska cierpi na brak wykwalifikowanej kadry. Dochodzi nawet do sytuacji, że niektóre apteki zostają zamykane na pewien okres, ponieważ nie ma pracowników. Dotyczy to również jednej z największych sieci aptek Galenica. Do czasowego zamknięcia aptek dochodzi coraz częściej. Co prowadzi do takiego stanu rzeczy? Dlaczego farmaceuci w Szwajcarii są tak poszukiwani? Oto kilka kluczowych powodów.

Szwajcaria i zapotrzebowanie na farmaceutów

Praca dla farmaceuty za granicą to szansa dla wielu Polaków. Coraz częściej polscy specjaliści wyjeżdżają do Szwajcarii. Rynek pracy dla farmaceutów w Szwajcarii boryka się ze sporymi brakami kadrowymi, z uwagi na malejącą liczbę osób podejmujących studia farmaceutyczne.

 

Wysoki poziom wykształcenia i kwalifikacji

Farmaceuci w Szwajcarii muszą przejść długi i rygorystyczny proces kształcenia, który obejmuje studia farmaceutyczne na uniwersytecie oraz staż praktyczny. W efekcie Szwajcaria ma farmaceutów, którzy są nie tylko dobrze wykształceni, ale także doskonale przygotowani do wykonywania swojej pracy. Co więcej, edukacja nie kończy się po uzyskaniu dyplomu.

Kształcenie trwa cały czas, ponieważ system zakłada ciągłe podwyższanie kompetencji. Taka droga, chociaż dobrze płatna i renomowana (farmaceuci cieszą się dużym zaufaniem szwajcarskiego społeczeństwa) nie jest dla każdego.

 

Kluczowa rola w opiece zdrowotnej i duża odpowiedzialność zawodowa

Farmaceuci w Szwajcarii nie są tylko sprzedawcami leków. Stanowią integralną część systemu opieki zdrowotnej. Pomagają pacjentom zrozumieć leki, doradzają w zakresie dawkowania i interakcji między lekami, dostarczają wsparcia w przebiegu leczenia, przeprowadzają proste zabiegi i czynnie konsultują w zakresie profilaktyki.   Ich rola jako konsultantów zdrowia jest nieoceniona, co oczywiście wiąże się z dużą odpowiedzialnością

Pracownicy muszą przestrzegać ściśle określonych etycznych standardów i prawnych regulacji. Mają także obowiązek przekazywania rzetelnych informacji pacjentom oraz zapewniania bezpiecznego dostępu do leków. Wysoki poziom zawodowej odpowiedzialności przyciąga tych, którzy chcą pracować w profesjonalnym i etycznym środowisku, ale dla części osób okazuje się barierą nie do pokonania. Stąd być może malejąca liczba studentów farmacji na szwajcarskich uczelniach.

Jednocześnie branża farmaceutyczna i komisja zawodów medycznych MEBEKO otwiera drzwi dla zagranicznych farmaceutów chętnych podjąć pracę w szwajcarskich aptekach. Nostryfikacja dyplomu dla polskiego farmaceuty jest relatywnie prosta, a m.in. Galenica, największa sieć farmaceutyczna skupiająca takie apteki jak Amavita czy Coop Vitality publikuje atrakcyjne oferty pracy dla farmaceutów.. 

Co jest wyzwaniem? Znajomość języka niemieckiego. Tu z pomocą przychodzi Academia Carenea – program szkoleniowy akredytowany przez szwajcarskie grupy farmaceutyczne, który w ramach przygotowań do podjęcia pracy w aptece w Szwajcarii oferuje bezpłatny kurs języka niemieckiego dla farmaceutów.

 

Ciągła edukacja i doskonalenie umiejętności

Edukacja farmaceutów w Szwajcarii nie kończy się po uzyskaniu dyplomu. . Farmaceuci są zobowiązani do uczestnictwa w programach doskonalenia zawodowego i regularnie podnoszą swoje umiejętności. To sprawia że są zawsze na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie farmacji. Z pewnością wymaga to dodatkowego wysiłku i nakładu pracy, warto jednak wiedzieć że dodatkowe kształcenie jest realizowane w godzinach pracy i opłacane przez pracodawcę. Wyższe kwalifikacje zaś przekładają się na wyższe zarobki i szanse na karierę menedżerską.

 

Zróżnicowane możliwości kariery

Rynek pracy dla farmaceutów w Szwajcarii oferuje dostęp do różnorodnych ścieżek kariery. Specjaliści mogą pracować w aptekach, szpitalach, przemyśle farmaceutycznym, a także w badaniach naukowych. Ta różnorodność opcji przyciąga osoby o różnych zainteresowaniach i talentach, ale też wpływa na same apteki. Dla wielu wykwalifikowanych osób praca w szpitalu w Szwajcarii jest atrakcyjniejsza niż wypełnianie codziennych obowiązków w aptekach. Dlatego niektóre placówki cały czas poszukują dodatkowej kadry, a rekrutacje medyczne są cały czas prowadzone.

Dlaczego farmaceuci są tak poszukiwani w Szwajcarii – podsumowanie

Farmaceuci w Szwajcarii cieszą się prestiżem i uznaniem ze względu na swój wysoki poziom wykształcenia, kluczową rolę w opiece zdrowotnej oraz zróżnicowane możliwości kariery. Ich ciągłe dążenie do doskonalenia umiejętności i dbałość o pacjentów sprawiają, że są niezwykle cenieni na rynku pracy. Szwajcaria stanowi doskonały przykład, jak profesjonalizm i zaangażowanie w zawodzie mogą przekładać się na korzyści dla pacjentów i społeczeństwa jako całości.

Farmacja w Szwajcarii to zdecydowanie zawód i kierunek dla osób wytrwałych, które mają poczucie misji i rozumieją, że farmacja stanowi istotny element ogólnych działań profilaktycznych. To niezwykła szansa dla obcokrajowców, którzy szukają przyjaznego miejsca do pracy i życia i są gotowi przejść  proces nostryfikacji dyplomu farmaceuty. Zainteresowane osoby mogą liczyć na pomoc szwajcarskiej firmy Carenea, rekrutującej polskich farmaceutów do szwajcarskich aptek.

Podobał Ci się artykuł?
Udostępnij go na Facebooku lub wyślij na maila

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera,
by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach

    Zapisz się do newslettera!

    Przejdź do góry