Elektroradiolog – zawód medyczny wciąż nieznany, a kluczowy we współczesnej opiece zdrowotnej.

Strona Główna » Elektroradiolog – zawód medyczny wciąż nieznany, a kluczowy we współczesnej opiece zdrowotnej.

Elektroradiolog - zawód medyczny wciąż nieznany, a kluczowy we współczesnej opiece zdrowotnej.

Elektoradiolodzy to medycy  nadal nierozpoznawalni dla ogółu społeczeństwa.Widoczni z reguły tylko dla siebie. Często myleni przez pacjentów. Nazywani pielegniarkami lub lekarzami.Obecni w placówkach medycznych prawie od zawsze.Często omijani i pomijani w medycynie.

Stanowią małą grupę  potrzebną wszystkim. Pracują w zakładach radioterapii, pracowaniach  diagnostyki obrazowej (rentgenowskich, stomatologicznych,tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego),angiografii, radiologii interwencyjnej, prób wysiłkowych, elektrokardiografii, elektromiograficznych, audiologicznych. Zawód  ten jest niezwykle ciekawy  i interesujący ze względu na swoją nieszablonowość.

Rola elektroradiologa w opiece zdrowotnej

Elektroradiolog na podstawie otrzymanej wcześniej dokumentacji medycznej chorego jest w stanie określić rodzaj badania jakie powinno zostać wykonane. Dzięki szeroko rozumianej diagnostyce obrazowej  możliwa jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta a co za tym idzie  pomyślny proces leczenia.  Dlatego elektroradiolodzy aktywnie współpracują z wszystkimi specjalistami opieki nad pacjentem, od początku aż do zakończenia procesu leczenia.

Zapotrzebowanie na elektoradiologów w placówkach medycznych wciąż wzrasta. Związane jest to z ciąglym rozwojem możliwości diagnostycznych, co przekłada się na wzrost znaczenia roli elektroradiologów i ich realny wkład w dobór  efektywnego leczenia.

Zakres kompetencji elektroradiologów

W zależności od miejsca i kraju zatrudnienia obszar kompetencji elektroradiologów  nieznacznie się różni, jednak sens i cel  pozostaje taki sam. Podobnie zakres wykształcenia pokrywa się w większości krajów europejskich. To m.in. powoduje, że zagraniczne rynki ochrony zdrowia chętnie rekrutują polskich magistrów i techników elektroradiologii i dotyczy to nie tylko Unii Europejskiej, ale również Szwajcarii.

W  Szwajcarii elektroradiolog posiada szerszy zakres kompetencji i odpowiedzialności niż w Polsce. Jedną z istotnych różnic jest samodzielne założenie pacjentowi wkłucia oraz podanie środka kontrastowego. W Polsce za tego typu przygotowanie pacjenta do badania diagnostycznego odpowiada personel pielęgniarski.

Rozwój i praca elektroradiologów

Niezwykle ważne jest, że  w Szwajcarii elektroradiolodzy znacznie częściej mogą rozwijać swoje umiejętności poprzez szereg szkoleń oferowanych i finansowanych przez pracodawców. W Polsce z reguły dalsze kształcenie w zawodzie elektroradiologa pozostaje jego indywidualną decyzją zawodową i finansową.

Nie bez znaczenia jest również możliwość pracy na najnowszym sprzęcie, który jest standardowo dostępny w szwajcarskich placówkach medycznych. Co do zasady pełna diagnostyka jest wykonywana na miejscu w  klinice czy szpitalu, bez potrzeby odsyłania pacjenta do wyspecjalizowanego ośrodka. To ma wpływ nie tylko na komfort pracy elektroradiologów, ale i daje im realną szansę na zaangażowanie się i współudział w procesie leczenia każdego pacjenta, będącego pod opieką placówki.

Wynagrodzenie elektroradiologa w Polsce i Szwajcarii

W Polsce minimalna wysokość miesięcznego wynagrodzenia dla mgr elektroradiologii wynosi 7290zł, a dla licencjata – 6880zł. Przy czym standardem w tej grupie zawodowej jest łączenie pracy na etacie ze z dodatkowymi zleceniami lub kontraktem.

W Szwajcarii elektroradiolog z reguły pracuje w jednej wybranej placówce, z którą wiąże go stosunek pracy w oparciu o umowę o pracę. Wysokość zarobków zależy naturalnie od poziomu wykształcenia i stażu pracy. Doświadczeni elektroradiolodzy zatrudnieni na etacie zarabiają rocznie od 80 000 do nawet 100 000 CHF brutto.

Możliwości zatrudnienia dla polskich elektroradiologów

Elektroradiologia to jeden z poszukiwanych zawodów w Szwajcarii. Personel medyczny cieszy się dużym szacunkiem w kraju kantonów. Doceniane są kompetencje, wiedza i umiejętności, co jednocześnie przekłada się na wysokie pensje. Rekrutacja personelu medycznego to proces złożony, mający na celu ustalić, czy kandydat spełnia oczekiwania pracodawców. Dobrze dobrane pośrednictwo pracy znacznie ułatwia przejście wszystkich etapów, w tym nostryfikację dyplomu elektroradiologa przez szwajcarski Czerwony Krzyż.

Polscy absolwenci studiów z zakresu elektroradiologii  ze znajomością języka niemieckiego, ale i osoby już pracujące w zawodzie i gotowe nauczyć się języka, mają spore szanse na znalezienie zatrudnienia w najlepszych placówkach. Są to ośrodki o światowej renomie, dbające o pracowników i dające szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Kliniki i szpitale cenią wykwalifikowanych pracowników, dlatego są w stanie poczekać na wartościowego kandydata, który nauczy się języka.

 

Jeżeli jesteś elektroradiologiem i rozważasz pracę na zagranicznych rynkach ochrony zdrowia, dołącz do naszego webinaru „Elektroradiolog w Szwajcarii. Możliwości pracy i rozwoju dla polskich Kandydatów”. Zapraszamy 27 czerwca 2024r. o godz. 17:00.

Zarejestruj się już dziś! 👉 LINK DO SZYBKIEJ REJESTRACJI

 

 

Podobał Ci się artykuł?
Udostępnij go na Facebooku lub wyślij na maila

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera,
by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach

    Zapisz się do newslettera!

    Przejdź do góry